LED podsvícení – Výhra či prohra?

LED podsvícení je tu s námi od roku 2004. Technologie byla ještě v roce 2008 tak 1,5 – 2 krát dražší než tehdy standardní technologie podsvícení – CCFL. LED podsvícení se začalo masivně rozšiřovat až od roku 2010. Poznáváme to na kalibracích. Monitorů/televizí s LED podsvícením je stále více a více.

Tento druh podsvícení, který je nahrazoval staré katodové trubice (ony CCFL), měl při svém uvedení samé superlativy. Výrazně nižší spotřeba, citelně lepší homogenita podsvícení, o kterém si CCFL technologie mohla jenom nechat zdát, schopnost dosahovat větších gamutů. Jaké je to však ve skutečnosti? Prakticky každý monitor s LED podsvícením, který kalibrujeme, je ujetý do modra. Co to způsobuje? S největší pravděpodobností levné, jednobarevné LEDky, které výrobce použijí.

LED bodyZpůsoby, jakým se LEDky pro podsvícení monitorů mohou použít, jsou primárně dva. Buď se použijí pro každý kanál RGB specifické LEDky pro jednotlivé kanály nebo se použijí jednobarevné LEDky a odstín se řídí polarizací světla. První varianta je ta dražší, méně častá varianta. Ta však dosahuje výborných vlastností, pokud je kvalitně implementována a zkalibrována. O té druhé variantě se to říci nedá. Modrá je zde dominantní (přirozený odstín použitých LED) v kontrastu se slabým červeným kanálem. Podání barev se jeví studenější, než ve skutečnosti je. Rozdíly jsou mnohokrát i více než 1000 K.

Co tedy s tím? Můžete si zkusit snížit intenzitu podsvícení modrého kanálu na Vašem monitoru, ale bez barevné sondy to nedoporučujeme. Kanály se vzájemně ovlivňují a je to naprostá střelba od boku. Místo toho doporučujeme využít našich kalibračních služeb a doladit to, co výrobce nezvládl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *