Samsung uvádí zatím nejkvalitnější mobilní displej

Na letošním veletrhu IFA v Berlíně Samsung uvedl svůj nový tabletofon Galaxy Note 4. Server DisplayMate, který se zabývá testy kvality mobilních displejů, ohodnotil displej, kterým je Note 4 osazen, jako doposud nejlepší v historii.

Firma Samsung jako jediná disponuje technologií OLED, kterou vybavuje své mobil mobilní zařízení. Technologie OLED je budoucnost zobrazovacích zařízení a to nejen mobilních.

Pokud si přečtete recenze jiným přístrojů než značky Samsung, často se můžete dočíst, že ten či onen IPS displej je skvělý, má úžasné barvy a jiné superlativy.

Pravda je, že v IPS technologie v porovnání s OLED, tj. Super AMOLED, což je obchodní název Samsungu, nemá moc co nabídnout. IPS technologie dokáže držet krok v pozorovacích úhlech a věrnosti barev, dokonce předčí AMOLED při přímém pozorování na slunci (zde ovšem záleží na povrchové úpravě displeje a přítomnosti fólie), ale pokud jde o podání černé, ta je u AMOLEDů o řád lepší, protože černá je zde opravdu černá, zatímco u IPS je to povětšinou šedá. Z provozního hlediska je Super AMOLED taktéž lepší, protože černé pixely nespotřebovávají prakticky žádnou elektrickou energii. U IPS tomu tak není, zde je spotřeba nižší než u AMOLED pouze pokud je displej celý rozsvícen bílou barvou.

A zde právě přichází Samsung Galaxy Note 4. Tento telefon je vybaven 4 barevnými režimy, fotografie, Kino, Adaptivní a Základní. Účel prvních dvou barevných režimů je jasný. Adaptivní režim spolupracuje s čidlem okolního osvětlení, které měří jak intensitu okolního osvětlení, tak i jeho charakteristiku. Software se pak snaží kompenzovat zobrazení na displeji pro okolní podmínky. Toto je princip správy barev na všech mobilních zařízeních.

Režim základní je ekvivalent nastavení monitoru sRGB, přičemž DisplayMate změřila 101 % pokrytí prostoru sRGB! To je lepší hodnota, než většina monitorů, které se prodávají.

DisplayMate dále naměřil nejmenší barevnou odchylku, (1,5 JNCD u Základního režimu), kterou kdy naměřil. Vylepšení u maximálního, resp. minimálního jasu (400 cd/m², resp. 2 cd/m²), spolu se snížením odrazivosti na 4,8 %, vedlo k jednomu z nejlepších kontrastních poměrů, které DisplayMate naměřil. Pro úplnost lze dodat, že automatický režim dokáže krátkodobě zvýšit jas displeje až na neuvěřitelných 750 cm/m²! To je opět nejvyšší hodnota, kterou kdy DisplayMate změřil.


 

Sečteno a podtrženo – IPS technologie byla opět knokautována a pokud chcete držet nejkvalitnější displej, pořiďte si Samsung Galaxy Note 4.

 

One thought on “Samsung uvádí zatím nejkvalitnější mobilní displej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *