Kde hledat informace o správě barev?

Zákazníci se nás neustále ptají, kde čerpat informace o správě barev. Prakticky vždy odpovídáme to samé, ale forma článku bude lepší. Nemá smysl psát obsáhlý článek s informacemi (snad jenom kvůli page ranku), které na internetu jsou již k mání a hned několikrát. Tento článek bude spíše takovým rozcestníkem ke zdrojům informací o správě barev.

Kde čerpat informace o správě barev?

  • Zkušenosti osoby blízké
  • Odborná školení
  • Fóra
  • Internet
  • Stará dobrá kniha

 

Zkušenosti osoby blízké

Asi se všichni shodneme, že není nic lepšího, než mít ve svém okolí člověka, který už ví, co dělá a o své know-how se s Vámi podělí. Zkuste pohledat, možná to ani nevíte, že někoho takového okolo sebe máte.

Odborná školení

Pokud první možnost nevyjde, tj. nikoho ve svém okolí nenajdete, můžete se obrátit na profesionály. Nenutíme Vám naše služby školení, není to naše primární činnost. Na internetu najdete vícero nabídek. Při vší úctě ke kolegům, které tato školení provádějí, tak pro nás by byla asi zbytečná, takže Vám žádné konkrétní školení doporučit nemůžeme.

Fóra

Pokud nemáte přímo fyzickou osobu ve svém okolí, nechce investovat do školení, je zde ještě internet. Nemá smysl zde vypisovat obecné pravidla fóra, ale vždy platí nejprve dané fórum prohledat a až potom se ptát. A pokud už se ptáme, tak opravdu (ve správě barev obzvlášť) je důležité kvalitně sestavit dotaz, s podrobnostmi a vším, co by mohlo souviset.
Asi nejlepší fórum o správě barev najdete ZDE hlavní mentorem je Vítězslav Navrátil, zkušený odborník. I když někdy s něčím nesouhlasíme, jeho rady jsou někdy nad zlato.
Zde začíná platit pravidlo, že pokud vládnete angličtinou, otevírají se vám možnosti bohatých zahraničních fór na mnoha stránkách. Stačí jenom použít Google.

Internet

Na „českém“ internetu se nachází několik kvalitních článků, ve kterých se můžete dočíst o systému správě barev, co jsou to profily, gamuty, proč kalibrovat, jak funguje proces správy barev etc. Doporučujeme začít třeba tímto článkem:
interval.cz/clanky/sprava-barev-color-management-system-cms/#inner-links-kalibrace-monitoru

A asi nejkvalitnější česká stránka s informacemi o správě barev:
www.reprodukce-barev.org
V obou případech najdete obsáhlý popis a technická fakta typu, co je to profil Color Matching Module, druhy převodu barev, kde jakou použít a mnoho dalšího. Nelze opomenout anglickou wikipedii, kde najdete spíše kvalitní odkazy, vše je však v angličtině.

Stará dobrá kniha

Na českém trhu se pohybuje množství knih, které se zabývají Photoshopem, úpravou barev atd. kvalitních publikací zabývajíce se správou barev, je po skromnu. Jedna z nich však vystupuje v řady a to jednak svou komplexností i hloubkou obsažených informací a jejich kvalitou. Jedná se o knihu SPRÁVA BAREV od autorů Bruce Fraser, Chris Murphy, Fred Bunting. Odkaz ZDE Pokud to myslíte s Color Managmentem vážně, doporučuji zakoupit a důkladně nastudovat.

2 thoughts on “Kde hledat informace o správě barev?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *