MEMS-IZGO – Konečně důstojný konkurent k technologii OLED

V minulosti jsme psali o technologii OLED a korejskéfirmě Samsung, která za touto technologii stojí. Tato technologie je dlouhodobě nejlepší (na konzumních zařízení dostupná) zobrazovací technika. Konkurenční technologie IPS ji spíše dotahuje, ale sama o sobě nepřináší nepřináší dramatické změny.
Konkurenční firma Sharp však nedávno přišla se zajímavou novinou – MEMS-IGZO, originální japonský článek a jeho strojový překlad.

Ve zkratce a jednoduchosti lze říci, že technologie využívá MEMS (Mikro Elektro Mechanické Systémy), které se podílejí na zpracování barev. Zkratka IGZO reprezentuje sběrnice vyrobené z Indium-Gallium-Zinkového Oxidu. Za MEMS si můžete představit mikroskopické stroje, které fungují obdobně, jako jejich makroskopické protějšky, jenom jsou řádově menší. Technologie by měla být úspornější než OLED v různých provozních podmínkách, viz obrázek níže, měla by umožnit vyrobit displeje s menší tloušťkou než je dnes běžné.

Sharp-MEMS-power-modes

Obr. 1 – Srovnání různých modelových situací (fotografie, řídké zobrazení grafiky a e-ink zobrazení) v MEMS systémů.

Uvidíme, jak se se tato technologie projeví v praxi. Osobně bychom si přáli, aby technologie MEMS-IGZO nebyla jenom konkurence, ale nástupce technologie OLED a hlavně ten činitel, který donutí výrobce OLED displejů je přenést do mainstreamového segmentu trhu. K tomu je bohužel zatím nic nenutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *