Gamut Vision – Nepostradatelný nástroj pro správu barev

GamutVision (TM) je s prohlížeč gamutů (gamut je velice lidově řečeno seznam barev, které dané zařízení dokáže zobrazit, popř. smluvený seznam barev) a mocný nástroj pro potřeby Správy barev.

GamutVision umožňuje:

  • prohlížet ICC i ICM profily a vizuálně je porovnat mezi sebou
  • zobrazit mapování gamutu a metody převodu, které používají moduly pro správu barev
  • vyhodnocovat profily obecně pro jednotlivé potřeby (tisk, srovnání výkonu zařízení)
  • pozorovat odezvu barev na změnu saturace a jasu

Gamut 1

Obr č. 1 – Úvodní okno programu GamutVision

GamutVision  využivá ICCTrans, což interface pro prostředí MATLAB, které pracuje s LittleCMS. Nespouští se přes klasický exe, ale přes dávkový soubor. Pokud ovšem budete postupovat podle rad instalátoru, budete mít v nabídce start položku, které spustí vše za Vás. Po jejím spuštění se objeví okno, které je zobrazeno na Obr č. 1. Zde si můžeme vybrat z mnoha možností, které GamutVision poskytuje. Pro přesný popis a úplný výčet, Vás odkážu na stránky výrobce.

Gamu 2

Obr č. 2 – Mapování profilu monitoru Epson SRP 2400 na barevný prostor AdobeRGB1998.

Na druhém obrázku můžeme vidět jeden z dobrých důvodů, proč po GamutVision sáhnout. Vidíme mapování profilu koncového zařízení (v tomto případě monitor Dell 2408WFP) do barevného prostoru AdobeRGB1998. Vidíme, že profil nabízí více tónů zelené a fialové. K úplnému srovnání profilu a jeho procentuálnímu obsahu vůči AdobeRGB. Pomocí GamutVision se můžeme snadno přesvědčit o tom, jak si naše zařízení stojí, jestli daná tiskárna poskytuje dostatečně široký gamut pro tisk atd.

Gamut 4

Obr č. 3 – Mapování profilu monitoru HP Z30i na sRGB barevný prostor.

Na druhém obrázku můžeme vidět jeden z dobrých důvodů, proč po GamutVision sáhnout. Vidíme mapování profilu koncového zařízení (v tomto případě monitor Dell 2408WFP) do barevného prostoru sRGB. Pomocí GamutVision se můžeme snadno přesvědčit o tom, jak si naše zařízení stojí, porovnávat vstupní/výstupní zařízení a jejich možnosti. Graf můžeme libovolně otáčet, rotovat (buď manuálně nebo automaticky), měnit převody a typ grafu zobrazení (Obr č. 5).

Gamut 4

Obr č. 4 – Mapování profilu prostoru AdobeRGB1998 na sRGB barevný prostor.

Taktéž můžeme srovnávat jednotlivé ICC profily mezi sebou – Obr č. 4, kde vidíme srovnání sRGB (vyplněný gamut) a AdobeRGB1998 (gamut znázorněný pomocí sítě). Je jasně vidět, že AdobeRGB je poněkud širší barevný prostor, zvláště co se týká zelených odstínů.

Gamut 5

Obr č. 5 – Srovnání profilů Canon EOS 20D, AdobeRGB a sRGB pomocí L*a*b grafu.

GamutVision je možno vyzkoušet zdarma pro 20 převodů, pak je ukončen trial provoz a musíte si program zakoupit. Můžeme ho jen vřele doporučit! Potřebné tutoriály, uživatelskou příručku, pracovní postupy a ceník najdete na stránkách výrobce ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *