Utility pro bezchybný obraz monitoru

80% monitorů, které obchodníci prodají, patří mezi 20% nejlevnějších monitorů na trhu. U těchto monitorů nelze čekat zázraky a jejich mnohé neduhy jsou prostě a jednoduše vlastností dané technologie, např. TN panely. (Co to je TN panel se můžete dozvědět v článku o technologií panelů.)

U dražších monitorů se čas od času mohou objevit vady, které měla sice zachytit důsledná kontrola kvality, ale nestalo se mu to tak. Takže i drahých monitorů se můžeme setkat se špatným seřízením barev, moiré, deformací obrazu. Mnohé z těchto vad můžeme odstranit díky OSD menu monitoru. Na špatné podání barev platí kalibrace sondou, s jinými neduhy se často vypořádáme díky softwarovým utilitám, které nám pomohou obraz napravit.

Zde jsem pro Vás vybral několik utilit, které pokládám za užitečné:

Monitor Asset Manager 2.6 – freeware
První program slouží pro zjištění podrobných informací a jeho technických specifikací. Podává i informace o systému, ke kterému je zobrazovací zařízení připojeno. Díky tomu se dozvíte o monitoru celou řadu opravdu užitečných informací vč. podporovaného rozlišení a max. obnovovací frekvence, kterou zvládá.
Monitor Asset Manager 2.6

iiyama Monitor Test 2.1 – freeware
Tento program vám pomůže přizpůsobit geometrii obrazu monitoru jakékoliv značky do signálu vysílaného grafickou kartou. Program nabízí různé testovací obrazovky, které prověřují kvalitu vysílaného obrazu. Obsahuje následující testy: geometrie, sbližování, moire, fokus, čitelnost, barva, vysoké napětí, režim pro LCD.
iiyama Monitor Test 2.1

Monitor Test 1.0 – freeware
Monitor Test je český program, pomocí kterého prověříte vlastnosti vašeho CRT nebo LCD monitoru. Pomůže vám zjistit chyby geometrie, konvergence, odhalí slabý zdroj vysokého napětí, vadné pixely a mnoho dalšího. Ovládání programu je jednoduché a program vás krok za krokem provede testy a poradí vám, jak zjistit vlastnosti vašeho monitoru.
Monitor Test

Monitor Test Screens 2.5 – freeware
Program obsahuje 8 testovacích módů. Otestuje u vašeho monitoru ostrost, moiré, geometrii, kvalitu barev, světlost a mnoho dalších funkcí. Stačí jen vybrat správné rozlišení a spustit test. Před testováním monitoru se doporučuje nechat monitor alespoň 30 minut zahřát.
Test Screens

Nec Pattern Generator
Tato utilita Vám jednoduše vygeneruje testovací obrazce pro zjištění kvality obrazu vašeho monitoru.
NECPatternGen

Na tomto odkazu dále najde další testovací nástroje, nejsou však už freewarové, nicméně byla by škoda tuto stránku nezmínit.
www.benchmarkhq.ru/english.html?/be_monitor.html

Na závěr jedna offline stránka s testovacími obrazci, kde si můžeme prověřit Váš monitor v mnoha směrech.
lagom-lcd-test

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *