Metamerie aneb proč rajčata v obchodě vypadají tak dobře

Metamerie je jev, kdy pozorovatel vnímá stejný barevný vjem za různých podmínek (osvětlení, objekty, atd).

Tento jev způsoben (ne)dokonalostí lidského oka, které nerozlišuje spektrální složení světla, ale rozlišuje vjemy – signály z oka. Oko je vybaveno třemi druhy čípků (ρ, γ, β-čípky), které lze přirovnat k filtrům R-G-B. Jakmile je určitý čípek podrážděn, vyšle příslušný signál do mozku. Tady je právě kámen úrazu. Signál do mozku nenese informaci o přesné vlnové délce zdroje světla. Proto dva různé objekty dokáží vyvolat jeden a ten samý vjem u pozorovatele. Nutno dodat, že bez tohoto jevu by správa barev nemohla existovat.

Druhy metamerie:

  • Metamerie osvětlení
  • Metamerie pozorovatele

Metamerie osvětlení:

Dva různé objekty pod určitým osvětlením vypadají stejně, ale při změně osvětlení, vypadají už jinak. Tohoto jevu se často dočkáte v supermarketech, kde jsou instalovány vhodně zvolené zdroje světla, tak aby třeba všechny rajčata vypadala krásná a čerstvá. Poté, co si je přineseme domů, tak zjistíme, že každé rajče vypadá jinak, do krásy mají daleko a o čerstvosti ani nemluvě.

Metamerie pozorovatele:

Metamerií pozorovatele označujeme situaci, kdy dva různí pozorovatelé označují dva různé objekty odlišně. Jeden je vnímá jako shodné a druhý je vnímá jako odlišné.

Cílem správy barev je nezachovávat barvy jako takové (je to nemožné), ale zachovat vjem. A aby toho mohlo být dosaženo, tak je nezbytné využít efektu metamerie.

Podrobněji se metamerií budeme zabývat v některém z příštích článků.

 

 

 

One thought on “Metamerie aneb proč rajčata v obchodě vypadají tak dobře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

AntiSPAM ochrana *